Wulkanizacja opon – wszystko co powinieneś wiedzieć o naprawie ogumienia
Gdy podczas jazdy samochodem z opony zacznie znikać powietrze, oznacza to najpewniej jej uszkodzenie. Dziury i ubytki mogą się pojawić z różnych powodów. Najczęściej są efektem najechania na ostre przedmioty, chociaż powstać też mogą przez zaniedbanie stanu opon. Uszkodzenie nie oznacza konieczności wymiany całej opony. Możliwa jest jej wulkanizacja. W tym artykule wyjaśnimy na czym polega ta usługa oraz jakie uszkodzenia można naprawić.
Czym jest wulkanizacja?
Historia wulkanizacji sięga aż 1839 roku, kiedy to amerykański inżynier Charles Goodyear opracował cieplną metodę obróbki kauczuku. Stworzona została w ten sposób mieszanka okazała się być twarda, elastyczna i trwała. Proces utwardzania i uelastyczniania gumy został nazwany wulkanizacją. Aktualnie termin ten odnosi się do większości usług związanych z obsługą opon, tak jak na przykładzie firmy AutoRaszyn24 – Wulkanizacja 24h, Skup aut, motocykli i przyczep, gdzie wykonywane są wymiany okresowe, konserwacja i naprawianie opon. Możliwość naprawienia ogumienia sprawia, że koszt eksploatacji auta znacząco spada, ponieważ nie trzeba kupować kompletnie nowej opony po pojawieniu się uszkodzenia.
Co zrobić, gdy uszkodzi się opona?
W momencie uszkodzenia opony podczas jazdy, niezbędne jest zatrzymanie się i skorzystanie z zapasowego koła dojazdowego, lub wykorzystanie zestawu naprawczego. Wymiana koła może sprawić problemy wielu osobom, ponieważ wymaga podniesienia auta w miejscu uszkodzenia oraz odkręcenia śrub, które są dosyć mocno dokręcone. Łatwiejsze jest użycie zestawu naprawczego, który wprowadza do opony specjalny środek uszczelniający i umożliwia dojechanie do zakładu wulkanizacyjnego. W przypadku, gdy nie posiada się w aucie zestawu naprawczego, a wymiana koła jest zbyt ciężka, można skorzystać z pomocy drogowej. Dobrym rozwiązaniem może też być mobilna wulkanizacja na terenie Michałowic, która jak wskazuje strona https://www.autoraszyn24.pl/michalowice/ dojeżdża na miejsce awarii i jest w stanie naprawić mniejsze ubytki na miejscu. Jest to rozwiązanie najwygodniejsze, ponieważ w przypadku większych uszkodzeń zapewnia pomoc w dotarciu do zakładu wulkanizacyjnego, by przeprowadzić naprawę w warsztacie.
Jak naprawiane są opony?
W procesie naprawy opon wykorzystywane są dwie metody. Mniejsze uszkodzenia usuwane są metodą na zimno. Polega ona wykorzystanie specjalnie dobranego wypełniacza chemicznego, który stosuje się bezpośrednio w miejscu uszkodzenia opony. Metoda ta sprawdza się przy uszkodzeniach czoła opony. Bez problemu radzi sobie z przebiciami wynikającymi z najechania na gwóźdź, czy też inny ostry przedmiot. Tę metodę, jak możemy przeczytać na stronie https://www.autoraszyn24.pl/warszawa-wlochy/ wykorzystuje mobilna wulkanizacja w dzielnicy Włochy w Warszawie, ponieważ nie wymaga wykorzystania dużych i skomplikowanych urządzeń. W przypadku większych uszkodzeń oraz tych, które powstaną na powierzchni bocznej opony, wykonuje się wulkanizację na ciepło. Czas takiej naprawy zależy od grubości uszkodzenia. Opona musi być odpowiednio przygotowana, by uzupełnić ubytek specjalnie uplastycznioną mieszanką. Tak naprawiona może służyć jeszcze przez wiele kilometrów.
Czy warto naprawiać opony?
Jeśli opona ma nieduży przebieg, a uszkodzenie nie jest znaczne, warto zainwestować w jej naprawę, ponieważ wymiana będzie o wiele droższa. Przy wymianach trzeba brać pod uwagę, by obydwie opony na jednej osi miały identyczny bieżnik, co często okazuje się niemożliwe, gdy do wymiany jest jedna opona, dlatego też w takim momencie do wymiany kwalifikuje się również opona w pełni sprawna. W przypadku opon do samochodów ciężarowych i maszyn rolniczych koszt wymiany jest jeszcze wyższy, więc naprawa jest szczególnie opłacalnym rozwiązaniem. Nie trzeba się obawiać o trwałość naprawianego ogumienia, ponieważ profesjonalnie wykonana usługa zapewnia dużą trwałość bez ryzyka odnowienia się uszkodzenia.