BRACIA ZONG

Dlaczego warto wykonać wyłyżeczkowanie szyjki macicy?

Łyżeczkowanie stosuje się zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu chorób macicy i szyjki macicy, a także po poronieniu lub porodzie martwym.

Łyżeczkowanie można również zastosować do przerwania ciąży. W zależności od przyczyny zabiegu, łyżeczkowanie wykonuje się poprzez zeskrobanie ostrym narzędziem lub odessanie tkanki. Zabieg ten wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych w gabinecie ginekologicznym.

Dlaczego warto wykonać wyłyżeczkowanie szyjki macicy?

Wyłyżeczkowanie szyjki macicy

Łyżeczkowanie można wykonać w znieczuleniu ogólnym lub regionalnym w znieczuleniu zewnątrzoponowym, podpajęczynówkowym lub podając znieczulenie miejscowe w okolicy szyjki macicy. Zabieg wykonywany jest w pozycji litotomii, gdzie nogi są uniesione, jak w badaniu ginekologicznym. Na początku ginekolog wprowadza przyrząd do badania pochwy i szyjki macicy. W razie potrzeby kleszcze są następnie używane do rozciągania szyjki macicy, a jamę macicy można zbadać za pomocą thisteroskopu. Następnie wykonuje się łyżeczkowanie. Zabieg trwa od dziesięciu do piętnastu minut. W zależności od rodzaju znieczulenia, przebiegu zabiegu i dolegliwości pacjentki, należy wtedy zaplanować określoną ilość czasu na obserwację kontrolną.

Łyżeczkowanie wykonuje się w przypadku, kiedy zauważymy obfite, długotrwałe lub bardzo nieregularne krwawienie miesiączkowe. Wskazaniami są również krwawienia międzymiesiączkowe lub krwawienia po menopauzie. Przyczyną zmienionych krwawień miesiączkowych, poza zaburzeniami hormonalnymi, są często łagodne narośla, takie jak polipy i mięśniaki, ale w rzadkich przypadkach także nowotwory. Nieprawidłowe wyniki w badaniu ultrasonograficznym macicy mogą również przemawiać za łyżeczkowaniem. Lekarze często przeprowadzają zabieg dwuetapowo, najpierw pobierają tkankę z szyjki macicy, a następnie z trzonu macicy. Następnie badają tkankę obu obszarów oddzielnie, aby móc lepiej określić lokalizację zmiany w tkance.

Obecnie zabieg wyłyżeczkowanie szyjki macicy możemy przeprowadzić w gabinetach ginekologicznych, jak również w klinikach zajmujących się urodą estetyczną. Jest to zabieg, który może zdiagnozować wiele poważnych schorzeń. W ten sposób można usunąć polipy, jest to także niezbędny zabieg po porodzie.