BRACIA ZONG

Co zrobić w przypadku awarii tira na autostradzie?

Awaria TIR-a można wydarzyć się w każdym momencie. Jak bowiem wiadomo, samochody te są mocno eksploatowane, a często również obciążone ładunkami o sporej wielkości. Co jednak zrobić, gdy samochód ciężarowy zepsuje się na autostradzie? Jakich procedur należy dochować i gdzie szukać pomocy? 

Jak zasygnalizować awarię TIR-a na autostradzie?

Pierwsze sygnały alarmowe, świadczące o problemach technicznych w ciężarówce, powinny skłonić kierowcę do unieruchomienia pojazdu. Kontynuowanie jazdy może bowiem stanowić poważne zagrożenie – również dla innych samochodów, poruszających się na autostradzie z dużą prędkością. 

Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, to na kierowcy uszkodzonego pojazdu spoczywa obowiązek poinformowania innych uczestników ruchu o przymusowym postoju. W tym celu wykorzystuje się trójkąt ostrzegawczy, który na autostradzie umieszczany jest minimum 100 m za uszkodzonym pojazdem ciężarowym. Jeśli jednak unieruchomienie TIR-a nastąpiło za łukiem drogi, dystans ten powinien być wydłużony do 150 m, by odpowiednio wcześnie ostrzec pozostałych kierowców przed potencjalnym zagrożeniem na drodze.

Awaria samochodu ciężarowego na autostradzie – jak znaleźć pomoc?

Nieprzewidziane sytuacje na autostradzie mogą stać się źródłem silnego stresu. To właśnie dlatego nie należy na ostatnią chwilę odkładać wyboru odpowiedniej firmy, świadczącej pomoc drogową. Wcześniejsza decyzja w tym zakresie uchroni kierowców przed koniecznością podejmowania kluczowych działań w momencie, gdy emocje biorą górę nad rozsądkiem. 

Jedną z polecanych ofert można zobaczyć na stronie Pomoc drogowa TIR – Niemcy, należącej do firmy, świadczącej swoje usługi również u naszych zachodnich sąsiadów. To doskonałe rozwiązanie dla kierowców, poruszających się w transporcie międzynarodowym. Tym, którzy nie zapewnili sobie odpowiednio wcześnie ewentualnego wsparcia, pomocą mogą służyć funkcjonariusze policji drogowej lub też inni kierowcy, będący cennym źródłem informacji w momencie awarii na drodze.

Czy mobilny serwis samochodów działa na drogach szybkiego ruchu?

Poważna awaria samochodu ciężarowego skutkuje na ogół koniecznością jego holowania lub przewiezienia lawetą do najbliższego serwisu. Nieco inaczej wygląda jednak wsparcie w przypadku mniej poważnych usterek. W takich sytuacjach sprawdza się bowiem mobilny serwis TIR, którego ofertę znaleźć można na proponowanej stronie internetowej. Taka pomoc obejmuje m.in.:

  • wymianę zużytych opon,
  • naprawę hamulca lub sprzęgła,
  • usunięcie problemów, sygnalizowanych przez kontrolkę „check” na desce rozdzielczej.

Mobilne wsparcie dla kierowców ciężarówek na autostradzie pozwala zaoszczędzić sporo czasu, eliminując konieczność holowania pojazdu do warsztatu. Taka pomoc nie wymaga również zmiany trasy i nie generuje dodatkowych kosztów, związanych z wykorzystaniem lawety. Nic dziwnego, że decyduje się na nią większość kierowców TIR-ów w nagłych wypadkach na autostradzie.

Jak wygląda naprawa ciężarówki na autostradzie?

Rodzaj i zakres świadczonego wsparcia zależy w znacznej mierze od rodzaju usterki i jej konsekwencji dla pojazdu. Mobilny serwis stanowi idealne rozwiązanie w przypadku samochodów ciężarowych, które nie mogą kontynuować jazdy do najbliższego warsztatu mechanicznego. W takich przypadkach niezbędne części zamienne dostarczane są do miejsca, w którym nastąpiło zatrzymanie pojazdu.

Jak już wiadomo, mobilne serwisy świadczą swoje usługi głównie z zakresu wulkanizacji opon i naprawy uszkodzeń układu hamulcowego lub paliwowego. Kompleksowe wsparcie obejmuje także holowanie samochodów ciężarowych, z wykorzystaniem zaawansowanych technicznie holowników i lawet. Taka pomoc drogowa na autostradach świadczona jest przez całą dobę, dzięki czemu można z niej skorzystać w każdej sytuacji, wymagającej ingerencji profesjonalistów.

Zasady bezpieczeństwa na drogach szybkiego ruchu – co musi wiedzieć każdy kierowca?

Zanim pomoc drogowa dotrze na miejsce, kierowca unieruchomionego na autostradzie samochodu ciężarowego powinien zastosować się do kilku istotnych zasad. Przede wszystkim:

  • powinien on opuścić pojazd prawymi drzwiami, oczekując na wsparcie poza barierkami ochronnymi,
  • nie może opuszczać pojazdu bez kamizelki odblaskowej, informującej innych kierowców o potencjalnym zagrożeniu,
  • powinien zgłosić awarię do służb autostradowych, które odpowiednio zabezpieczą jej miejsce.

Zachowanie wymienionych zasad to gwarancja bezpieczeństwa na autostradzie, o które należy zadbać w pierwszej kolejności, by chronić nie tylko siebie, ale również i innych uczestników ruchu drogowego przed poważnymi skutkami kolizji lub wypadku.