Dysk SSD szybki następca dysku talerzowego.
Dyski SSD znacznie zwiększają odczyt i zapis danych w stosunku do starszych dysków HDD. System operacyjny ładuje się szybciej, oraz sprawniej działa oprogramowanie.
Obecnie stają się one standardem, chociaż często wybierane są małe dyski SSD w połączeniu z dużym dyskiem HDD, ze względu na cenę. Instalowanie dysku SSD na komputerze jest niewątpliwie jednym z najlepszych udogodnień, w jakie warto zainwestować, aby znacznie poprawić wydajność i osiągnąć komfort codziennego użytkowania. Znaczący wzrost szybkości zapisu i odczytu zwiększa komfort wszystkich działań. Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnych dysków, różnej wielkości, oferowanych przez wielu różnych producentów. Sprawia to że wybór najlepszej opcji jest dość trudny. SSD to dysk półprzewodnikowy wykorzystywany do przechowywania danych danych na komputerze. Do niedawna taką rolę odgrywały tylko tradycyjne dyski HDD, jednak ze względu na wzrost wymagań technologicznych z czasem okazało się, że tak stara technologia nie spełnia wymagań stawianych tym urządzeniom. Tradycyjne dyski twarde przechowują dane na specjalnych talerzach, a odczyt i zapis odbywa się za pomocą ruchomej głowicy do nagrywania. W pewnym uproszczeniu mechanizm działa jak w przypadku odczytu płyt winylowych, oczywiście prędkość obrotów talerzy jest dużo większa. Kiedy chcieliśmy uzyskać dostęp do określonych danych, igła musiała znaleźć danych obszar i odczytać go, co trwało milisekundy, jednak nie było to rozwiązanie doskonałe. Natomiast dysk SSD nie posiada elementów mechanicznych, ruchomych, które zostałyby zastąpione pamięcią flash, działa podobnie jak działają pendrivy. Tradycyjny 2,5-calowy dysk SSD SATA jest bezpośrednim zamiennikiem dysku twardego i może przesyłać dane z prędkością do około 550 MB / s. Nowszy format M.2 jest znacznie szybszy – teoretycznie dysk wykorzystujący najnowszą technologię NVMe może być dziesięć razy szybszy niż dysk SATA. Jednak dyski M.2 są zwykle droższe i nie wszystkie urządzenia lub płyty główne mają gniazdo M.2. Nawet tani dysk SATA wyprzedza dysk mechaniczny o lata świetlne i pozwoli na załadowanie systemu Windows, gier i programów w ciągu kilku sekund. Dyski SSD charakteryzują się kilkoma parametrami technicznymi. Pierwszą jest prędkość sekwencyjna, która odzwierciedla szybkość, z jaką dysk może stale odczytywać i zapisywać duże strumienie danych, takie jak nieprzetworzone pliki wideo. Drugi to wydajność o dostępie swobodnym, która daje wgląd w to, jak wypadnie dysk, gdy wiele programów uzyskuje do niego dostęp jednocześnie. Testujemy to, kopiując folder pełen małych plików na i z każdego dysku i mierząc średnią prędkość transferu.
Pamięć flash ulega degradacji za każdym razem, gdy są do niej zapisywane dane, więc dyski SSD mają ograniczony okres użytkowania. Aby dać Ci wyobrażenie o tym, ile danych możesz przechowywać na dysku, zanim grozi to awarią, wszystkie dyski mają określoną wytrzymałość na zapis w terabajtach zapisanych. Drogie dyski mają zwykle znacznie wyższą wytrzymałość zapisu niż tanie, ale nawet niedrogi dysk SSD powinien wystarczyć na wiele lat codziennego użytkowania. Jeśli dysk ulegnie awarii przed osiągnięciem podanej trwałości zapisu i nadal znajduje się w okresie gwarancyjnym, producent go wymieni – ale nie będzie w stanie przywrócić danych, dlatego zawsze przechowuj kopię zapasową. W przypadku dysków HDD w przypadku niektórych uszkodzeń, możliwe było odzyskanie danych, przykładowo poprzez przełożenie talerzy do innej obudowy z taką samą elektronikę. Jednak w przypadku dysków SSD dane mogą zostać utracone na zawsze, dlatego też trzeba pamiętać o wykonywaniu kopii zapasowych. Dzięki temu nasze dane zostaną odzyskane w razie awarii. Wiele osób w swoich komputerach stosuje dwa rodzaje dysków, dysk SSD, na którym znajduje się system operacyjny, oraz dysk tradycyjny talerzowy, do przechowywania danych. Dzieje się tak ze względu na cenę, koszt zakupu dysku HDD, jest dużo niższy, a dostęp do niektórych danych nie wymaga aż tak dużej prędkości. Duży wybór dysków SSD możemy znaleźć na stronie sklepu https://vobis.pl/komputery/dyski-twarde/dyski-ssd. Można wybrać tam dysk do naszych indywidualnych potrzeb.