BRACIA ZONG

Jaką rolę pełni system operacyjny w naszym komputerze?

System operacyjny zarządza wszystkimi procesami które odbywają się w naszym komputerze, dotyczy to naturalnie wszystkich urządzeń, karty graficznej, dźwięku, obsługi łącz USB.

Naturalnie system operacyjny także nadzoruje całość oprogramowania jakie zainstalowane jest na naszym komputerze. Pierwszym krokiem po uruchomieniu nowego komputera na którym nie jest nic zainstalowane, będzie instalacja systemu operacyjnego. Obecnie najpopularniejszy jest Microsoft Windows 10, który może być instalowany w zależności od licencji w firmie lub też w domu prywatnym.

Jaką rolę pełni system operacyjny w naszym komputerze?

Oznaczenia licencyjne systemów operacyjnych

Warto zwrócić uwagę na wyraźny podział licencji, przykładowo Windows 10 Education będzie przeznaczony dla studentów, Windows 10 Home stosowany jest najczęściej w domu, natomiast odmiany Enterprise i Workstation będą dedykowane do wykorzystania w firmie. Dodatkowo w przypadku systemów operacyjnych znajdziemy oznaczenia takie jak OEM, oznacza to iż system operacyjny został preinstalowany na danym urządzeniu, i na nim ma być wykorzystywany. W przypadku oznaczenia BOX będziemy mogli zastosować system operacyjny na dowolnym urządzeniu, laptopie czy też w komputerze stacjonarnym.

Często także możemy spotkać się z oznaczeniem ESD, co oznacza Electronic Software Distribution, w tym przypadku system operacyjny nie jest dystrybuowany w pudełku na nośniku lecz będzie on pobierany ze strony producenta, wówczas przygotowujemy specjalny dysk startowy, najczęściej jest to pendrive, z którego dokonamy instalacji. Po zakupie na nasz adres e-mail przychodzi kod aktywacyjny, który wykorzystamy podczas rejestracji naszego systemu operacyjnego.

Jeżeli poszukujemy odpowiedniego systemu dla naszego komputera warto wejść na stronę https://teamnet-software.pl/kategoria/systemy-operacyjne/, znajdziemy tam duży wybór systemów Windows 7 oraz Windows 10. Z pewnością będziemy mogli znaleźć wersję która najbardziej nam odpowiada, będziemy mogli wybrać funkcjonalności które będą wykorzystywane w naszej firmie czy też w domu. Oczywiście licencje na systemy operacyjne są dożywotnie, dlatego też będziemy mogli korzystać z systemu operacyjnego przez długi czas.