BRACIA ZONG

Pielęgnacja plastików w samochodzie – jak przywrócić im właściwy wygląd?

Nie ma samochodów bez plastików, więc o ich stan dbać musi właściwie każdy. Nie wszyscy wiedzę jednak jak i jakich środków używać. Problem wydaje się istotny dopiero wtedy, gdy tworzywa sztuczne straciły już swój urok. Jak im go przywrócić?

Czyszczenie to podstawa!

Aby tworzywa sztuczne w samochodzie prezentowały się dobrze, niewątpliwie trzeba je czyścić. Warto to podkreślić, bo niejeden kierowca maksymalnie skupiony na pielęgnacji tapicerki zapomina, że większą część auta stanowią właśnie plastiki. O nie, tak samo jak o inne elementy, także trzeba zadbać. Zużywają się wolniej, ale zużywają.

Zatem jak czyścić plastiki? Na początek trzeba usunąć wszystkie niepotrzebne rzeczy ze schowków, konsoli czy boczków drzwi. Auto powinno być w zasadzie puste. Potem dokładnie je odkurz, nie pomijając trudno dostępnych miejsc np. przy kratkach. To ważne, bo drobinki brudu mogą uszkodzić plastiki podczas czyszczenia.

Następnie wyczyść plastiki dedykowanym produktem np. APC. Po czyszczeniu usuń go miękką mikrofibrą i przystąp do dressingu, czyli pielęgnacji tworzyw sztucznych. Na rynku istnieje wiele preparatów do tego zabiegu, więc możesz wybrać dowolny. Pamiętaj tylko, aby sprawdzić, czy dobrze działa także na nietypowych elementach (np. na gumach). Nie wszystkie środki do dressingu są uniwersalne!

Nic nie pomaga? Regeneracja plastików

Jeśli czyszczenie i zabezpieczenie tworzyw sztucznych nie przyniosło pożądanych efektów, to najlepszym wyborem będzie środek do regeneracji plastików – Owatrol Polytrol. Są to preparaty, które wnikają głęboko w strukturę plastików i dzięki temu przywracają im wygląd sprzed uszkodzeń. Co istotne, trzeba je aplikować stosunkowo szybko, bo po ok. 10-20 minutach zaczynają na trwałe zasychać. Mogą się lepić co utrudni prace.

środek do regeneracji plastików - Owatrol Polytrol

Pielęgnacja na co dzień

Pamiętaj, że nic nie chroni plastików lepiej przed zużyciem niż regularna pielęgnacja. Jeśli będziesz systematycznie usuwać z nich zabrudzenia i zabezpieczać przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, tworzywa sztuczne dłużej zachowają nienaganny wygląd. Oczywiście przedłuży się też ich żywotność.

Czego nie używać do czyszczenia plastików?

W sieci nie brakuje domowych sposobów na czyszczenie plastików samochodowych, ale my je stanowczo odradzamy. Co prawda nie wszystkie są szczególnie szkodliwe, ale warto brać pod uwagę to, że plastik plastikowi nierówny. Tak samo jak nie należy używać pierwszego lepszego środka do czyszczenia i pielęgnacji mebli, tak nie należy czyścić tworzyw sztucznych byle czym. Im lepiej dobrany środek, tym lepszy wygląd plastików.