BRACIA ZONG

W jaki sposób psychoterapia poprawia jakość życia pacjenta

W przypadku większości rodzajów psychoterapii terapeuta zachęca pacjenta do mówienia o swoich myślach i uczuciach oraz o tym, co go trapi.

Nawet jeśli masz trudności z otwarciem się na swoje uczucia, terapeuta może pomóc ci zyskać więcej pewności siebie i komfortu w miarę upływu czasu. Ponieważ psychoterapia czasami wiąże się z intensywnymi emocjonalnymi dyskusjami, możesz zauważyć, że płaczesz, denerwujesz się, a nawet wybuchasz gniewem podczas sesji. Niektóre osoby mogą czuć się fizycznie wyczerpane po sesji. Psychoterapia jest po to, aby pomóc ci uporać się z takimi uczuciami i emocjami.

W jaki sposób psychoterapia poprawia jakość życia pacjenta

Czego można się spodziewać po sesji psychoterapii

Terapeuta może także poprosić o wykonanie pracy domowej, czynności lub praktyk, które opierają się na tym, czego uczysz się podczas regularnych sesji terapeutycznych. Z biegiem czasu omawianie obaw może poprawić nastrój, zmienić sposób myślenia i odczuwania siebie oraz poprawić zdolność radzenia sobie z problemami dnia codziennego. Z wyjątkiem rzadkich i szczególnych okoliczności rozmowy z terapeutą są poufne. Jednak terapeuta może złamać poufność, jeśli istnieje bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa i życia twojego lub cudzego.

Liczba potrzebnych sesji psychoterapeutycznych, a także częstotliwość wizyt u terapeuty, zależy od takich czynników, jak konkretna choroba psychiczna lub sytuacja, z którą się zmagasz, nasilenie objawów i stresu, jak szybko robisz postępy, jak bardzo problemy ze zdrowiem psychicznym wpływają na codzienne życie twoje i twoich bliskich. Psychoterapia może zająć tylko kilka tygodni, aby poradzić sobie z krótkoterminową sytuacją. Jednak leczenie może trwać rok lub dłużej, jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę psychiczną lub inne długoterminowe problemy.

Gabinet psychoterapii w Warszawie to odpowiednie miejsce, jeśli potrzebujesz terapii indywidualnej, z partnerem czy dzieckiem. Psychoterapia może nie wyleczyć twojego stanu lub sprawić, że nieprzyjemna sytuacja zniknie. Ale może dać ci siłę do radzenia sobie w trudnych sytuacjach, poprawić twoje samopoczucie i relacje z otoczeniem, a tym samym poprawić jakość życia. Upewnij się, że czujesz się komfortowo ze swoim terapeutą, ponieważ zapewni to efektywność i skuteczność psychoterapii.