BRACIA ZONG

Rodzaje piekarników do domu i profesjonalnej kuchni

Piece konwekcyjne z roku na rok zyskują coraz więcej użytkowników, dzięki nim można szybko przygotowywać smaczne posiłki.

Włączenie konwekcji w piekarniku uruchamia wewnętrzny wentylator i układ wydechowy, który cyrkuluje gorące powietrze wokół żywności. Powoduje to, że ciepło w piekarniku jest bardziej suche i równomiernie rozłożone, więc potrawy gotowane z konwekcją będą gotować o szybciej niż w tradycyjnym piekarniku. Oprócz oszczędności czasu gotowanie konwekcyjne jest nieco bardziej energooszczędne.

Również z tego powodu większość producentów urządzeń zaleca obniżenie temperatury przepisu, podczas gotowania z konwekcją, aby uniknąć przypalenia potraw. Gotowanie konwekcyjne pomaga również przygotować lepsze i potrawy, umożliwia przyrumienienie pieczonych mięs, drobiu, pieczonych ziemniaków, warzyw z blachy.

W przypadku tradycyjnych piekarników musimy obracać jedzenie w czasie pieczenia, jednak w piekarniku konwekcyjnym cyrkulujące powietrze sprawia, ze każda nawet potrawa taka jak kaczka będzie piekł się równomiernie.

Pamiętajmy jednak aby potrawy znajdowały się w płytkich naczyniach. Niektóre potrawy lepiej będzie przyrządzać w tradycyjnym piekarniku dlatego też piec konwekcyjny powinni posiadać możliwość wyłączenia obiegu ciepła. Obecnie piekarniki konwekcyjne coraz częściej spotykamy w domowych kuchniach, oczywiście na rynku można znaleźć wiele różnych modeli, takich jak przykładowo piece wsadowe elektryczne. Nie wszędzie bowiem będziemy mieli dostęp do gazu. Oczywiście kupując piekarnik powinniśmy zwrócić uwagę na kilka spraw. Jeżeli ma to być piec, który będziemy używali w profesjonalnej kuchni warto zwrócić uwagę na jego izolację, nie chcemy bowiem aby emitował zbyt wiele ciepłą. Kuchnie często są ciasne, dlatego też nie chcemy aby nasze urządzenia podnosiły temperaturę. Mogą posiadać piankę poliuretanową między ściankami, tego rodzaju izolacja będzie odporna na działanie wysokich temperatur. Warto także zadbać o czystość, niektóre modele mogą posiadać systemy samoczyszczenia. Dzięki temu będziemy mogli łatwo zadbać o higienę w miejscu pracy.